Yurtdışında Üniversite

yurtdışı dil okulu

 

NETWORK Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak yurtdışında İngiltere, Amerika, Kanada, Avustralya’da lisans/yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilere ücretsiz danışmanlık hizmeti vermekteyiz. 

NETWORK Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı öğrencilerin ihtiyaçlarının, beklentilerinin ve hedeflerinin yanısıra finansal ve akademik altyapılarının da birbirinden farklı olduğunu gözönüne alarak her öğrenci için detaylı bir araştırma yapar ve öğrencinin durumuna uygun olabilecek en uygun seçenekler tespit edilir. 

Programların içeriği, başvuru şartları, sıralamalardaki yeri, kampüs ve konaklama imkanları ve maliyetine ilişkin bilgiler sunulur ve hangi okul ve bölüme başvurulacagına birlikte karar verilir.Üniversiteye karar verildikten sonra tüm kayıt/kabul işlemleri ve gerekli yazışmalar NETWORK tarafından gerçekleştirilir. 

Okul kabul işlemleri tamamlandıktan sonra konaklama ayarlanması, havaalanı karşılaması ayarlaması ve vize işlemleri de NETWORK Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı tarafından ÜCRETSiZ olarak organize edilir. 

NETWORK Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak temsilcisi olduğumuz, ücretsiz danışmanlık hizmeti verdiğimiz üniversitelerin listesine ulaşmak için lütfen ofislerimizle irtibata geçiniz. 

İngiltere’de Lisans / Yüksek Lisans Eğitimi 
İngiltere’de lisans egitimi 3 yıl sürmektedir. Türk ve ingiliz eğitim sistemi farklı olduğundan, Türk lise diploması ingiltere’deki 3 yıllık üniversite eğitiminin ilk yılına kabul için yeterli olmadığı için Türk öğrencilerin lisans derecesine kabul edilebilmeleri için ingiliz yüksek öğrenim kurumlarından birinde bir yıllık hazırlık kursunu (foundation course) tamamlamaları gerekmektedir. İngiltere’de yükseklisans eğitimi ise 1 yıl sürmektedir. 

Amerika ve Kanada’da lisans /yüksek lisans eğitimi: 
Amerika ve Kanada’da lisans egitimi 4 yıl sürmektedir. Yükseklisans eğitimi ise 2 yıl sürmektedir. 

Avustralya’da lisans /yüksek lisans eğitimi: 
Avustralya’da lisans eğitimi 3 sene sürmektedir. Fakat Avustralya’daki 12 yıla karşın Türkiye’de eğitim sürecinin 11 yıl olması nedeniyle, Türk öğrencilerin üniversiteye başlamadan önce bir hazırlık yılı tamamlaması gerekmektedir. Avustralya’da yükseklisans eğitimi ise 1 yıl sürmektedir. 

 

Eğitim durumunuz

Yurtdışında üniversite eğitimi, başka bir deyişle lisans eğitimi için minimum lise mezunu olmak gereklidir. Master yani yüksek lisans eğitimi için de doğal olarak üniversite mezunu olmak, Doktora (Phd) için ise yüksek lisans eğitimini tamamlamış olmak gerekir. 

Tamamlamış olduğunuz eğitimdeki başarı oranınız, ders notlarınızın yüksekliği öğrencinin üniversite tarafından ders kabul edilme şansını arttıracak demektir. 

Üniversiteler başarı oranınızı incelerken not ortalamanızdan daha çok okuldaki genel başarı ortalamasındaki yerinize önem verirler. Çünkü okullar arasında öğrencilere verilen notlarda çok büyük farklılıklar vardır.

İngilizce Seviyeniz

Bu ülkelerdeki üniversitelerde eğitim görebilmenin diğer bir şartı da ingilizce’yi iyi bir düzeyde bilmektir. Bunun için üniversiteler uluslararası kabul gören bir takım ingilizce yeterlilik testlerinin sonuçlarını görmek istemektedirler. En yaygın olan sınavlar TOEFL ve lELTS’dir. Bir üniversitede eğitim görmek için gerekli minumum puan 550 TOEFL yada 6.5 lELTS’dir. ingilizce seviyeleri bu puanın altında olanlar yurtdışındaki lisan okullarına giderek ingilizcelerini istenilen düzeye getirirler.

Bilgi ve Yetenek Sınavları

SATI, SATII, GRE, GMAT: Bazı üniversiteler öğrencilerin almak istedikleri eğitime göre bilgi, yetenek ve özel konularda öğrencinin seviyesini ölçen sınavlara girmelerini isteyebilirler. GRE (Graduate Record Examinations) ABD’de özellikle yüksek lisans ve doktora yapmak isteyen öğrencilerden istenen bir sınavdır. GRE sınavı olmaksızın öğrenci kabul eden üniversiteler olmasına rağmen iyi üniversiteler bu sınavı şart koşmaktadır. Sınav Mesleki ve Genel olmak üzere iki bölümde yapılmaktadır. GRE özel yetenek sınavı, sözel, sayısal ve analitik olmak üzere 3 ayrı dalda yapılmaktadır. GRE meslek sınavı ise ekonomi, matematik, mühendislik, bilgisayar, kimya, jeoloji, müzik, psikoloji vb. konularda istenmektedir. GRE Sınavı hakkında daha detaylı bilgi için resmi sitesi olan http://www.gre.org ziyaret ediniz. 

GMAT (Graduate Management Admission Test) Özellikle işletme (MBA) veya alt dallarında yüksek lisans ve doktora yapmak isteyen öğrencilerden istenen bir sınavdır. Yurtdışında iyi bir üniversitede MBA yapmak isteyenlerin GMAT sınavından iyi bir not alması gerekir. İyi üniversiteler genelde 600 ve üzeri bir sonuç almanızı ister. Sınav Sözel (Verbal) ve Sayısal (Quantative) bölüm olmak üzere 2 bölümden oluşur. GMAT sınavı hakkında detaylı bilgi için http://www.gmat.org sitesini ziyater ediniz. 

SAT(Standardized Aptitude Test) SAT sınavları SAT 1 Reasoning Test ve SAT II Subject test olarak iki aşamalı yapılır. Öğrencinin sözel ve sayısal yeteneğini ölçer. Sınav hakkında detaylı bilgi için http://www.sat.org sitesini ziyaret edebilirsiniz. SATI, SATII, GRE, GMATgibi sinavlar anadili ingilizce olan öğrencilerden de istendiği için bu tür sınavlar TOEFL, IELTS gibi ingilizce yeterlik testlerine göre çok daha zor sınavlardır.

Essay (İngilizce özgeçmiş ve niyet mektubu)

Öğrenciler kendilerini kısa ve öz olarak üniversiteye en iyi tanıtacak şekilde CV hazırlamalıdırlar. Özgeçmiş kişinin eğitimsel başarılarını, sosyal, sportif, kültürel ve varsa iş hayatındaki tecrübe ve başarılarını sonuç olarak da gelecek ile ilgili beklenti ve arzularını en iyi şekilde açıklamalıdır. Özellikle mühendislik, mimarlık gibi konularda yüksek lisans ve doktora yapmak isteyen öğrenciler için ayrıca ilgi duydukları alanlar ile ilgili yapmış oldukları araştırma projeleri üniversiteye kabul için çok önemlidir.

Referans mektupları

Öğretim üyeleri ve işverenler tarafından yazılan öğrencinin derslerindeki başarısı, sosyal ve kültürel faaliyetlere katılımı, sınıf ve iş arkadaşlarıyla olan uyumu vb. konularda öğrenciyi üniversiteye tavsiye eden belgelerdir. Bazı üniversiteler bu tür referans mektuplarının bizzat hocalar vasıtasıyla kapalı zarflar içinde kendilerine ayrıca ulaştırılmasını isteyebilirler.

Masrafları karşılayabilme

Yurtdışındaki üniversiteler öğrenciliğinizi kabul etmek için ayrıca masraflarınızı nasıl karşılayabileceğinizi ispat etmenizi isteyebilirler. Bunun için maddi imkanlarınız müsait ise banka hesap özetini gösterebilirsiniz. Ya da bir yerden burs alıyor iseniz burs veren kurumdan sizin masraflarınızı karşılayacağını açıklayan bir mektubu ilave etmeniz gerekecektir.

Bu Sayfayı Sevdiklerinizle Paylaşın!...